ANALÝZA: FC Spartak Trnava – Maccabi Tel Aviv

Namotivovaný Spartak Trnava privíta v 3. predkole Konferenčnej ligy na svojom trávniku izraelského vicemajstra Maccabi Tel Aviv. Trnavčania po maltskej Moste zdolali v 2. predkole aj favorizované rumunské Sepsi. Po remízach 0:0 a 1:1 musel o osude dvojzápasu rozhodnúť až penaltový rozstrel, ktorý Spartakovci zvládli lepšie aj vďaka svojmu brankárovi Dominikovi Takáčovi. Ten v oboch zápasoch svoj tím podržal a predviedol niekoľko výborných zákrokov. 

Žiaľ, kvôli trestu od UEFA sa mal zápas v Trnave odohrať bez divákov, avšak na základe povolenia majú na Štadión Antona Malatinského umožnený vstup diváci do 14. rokov. Verme, že mladí fanúšikovia poženú domácich hráčov ku kvalitným výkonom podobne, ako tomu bolo pred dvomi rokmi na zápasoch Slovana v Európskej lige. 

Spartak sa cez víkend predstavil aj v domácej súťaži na pôde Senice. Zápas však vôbec nezvládol. Aj keď Ristovski otvoril v 83. minúte skóre, Trnavčania si zo Záhoria neodniesli napokon ani bod. Najskôr v 88. minúte po prísne nariadenej penalte vyrovnal Sukisa a o dve minúty neskôr dokončil obrat Šumbera. 


Ak chceš dostávať naše analýzy priamo na mobil, pripoj sa do našej Telegram skupiny TU


Počas týždňa sa Spartakovci dozvedeli aj meno súpera pre prípadne play-off Konferenčnej ligy. Žreb bol k nim milosrdný a v prípade postupu sa stretnú s lepším z dvojice Kolos Kovalivka (Ukr) – Šachtar Karaganda (Kaz). Postup do skupinovej fázy nie je teda nemožný a v Trnave tak majú veľkú motiváciu, aby po troch rokoch opäť odohrali pohárovú jeseň. 

Najskôr je však potrebné preskočiť prekážku v podobe Maccabi Tel Aviv. Maccabi je najúspešnejším izraelským klubom s 24.domácimi titulmi. Ako jediný z najvyššej súťaže nikdy nevypadol a v minulosti si zahral aj v Lige majstrov. V minulej sezóne obsadil v domácej súťaži druhé miesto za Maccabi Haifa a tiež triumfoval v domácom pohári. 

Klub bol nasadený do 2. predkola Konferenčnej ligy, v ktorom si zmeral sily so Sutjeskou Nikšič z Čiernej Hory, ktorá je známa aj našim futbalovým priaznivcom. Po remíze v Čiernej Hore zvíťazilo Maccabi doma 3:1. 

Keďže v Izraeli sa ešte nerozbehla najvyššia ligová súťaž, Maccabi odohralo v tejto sezóne okrem dvojzápasu so Sutjeskou už iba jediný súťažný zápas. Pred viac ako týždňom prehralo vo finále domáceho superpohára s Maccabi Haifa 0:2. Mierna výhoda zohratosti by tak mohla byť na strane Trnavy, ktorá by si mohla vypracovať dobrú pozíciu pred odvetou. (pokračovanie nižšie)

„Boli sme radi, že sme postúpili cez papierovo silnejšieho súpera a o to isté by sme sa chceli pokúsiť aj v tomto dvojzápase. Je jasné, že Maccabi je veľkým favoritom, ale prvý zápas hráme doma, tu sme silní a pokúsime sa hrať tak, aby sme boli úspešní a aby bolo o čo hrať v odvete. Mali sme krátky čas na prípravu, ale myslím, že súpera máme dostatočne zanalyzovaného a verím, že dokážeme eliminovať silné stránky a využiť jeho slabiny,“ povedal na úvod Michal Gašparík, ktorého doplnil Ján Vlasko. „Favorit je jasný, ale všetko sa ukáže až na ihrisku. My sa budeme snažiť podať čo najlepší výkon a chceme sa pobiť o to, aby sa v odvetnom zápase malo o čo hrať. Nám hráčom sa nespalo po poslednom ligovom zápase v Senici dobre, ale na druhý deň sme si povedali všetko, čo bolo zlé, čoho sa musíme vyvarovať a od pondelka sme pripravení na tento zápas a na nič iného nemyslíme.

“Aj tréner Trnavy je presvedčený, že senický záver už jeho zverencov nemáta. „Päť minút v Senici nebude mať vplyv na tento zápas. My sme si to rozobrali, vieme, že sme urobili chyby, ale je to už za nami a sme plní odhodlania. Verím, že budeme mať dostatok kvality, aby sme preverili súpera a možno boli aj úspešní.“Kým spartakovci sa predierajú z prvého predkola a majú za sebou aj dva ligové zápasy, Maccabi ešte ligu nezačalo a v Konferenčnej lige začalo len pred dvoma týždňami, keď v 2. predkole vyradili Sutjesku Nikšič.

Ich najväčšia sila spočíva v ich poňatí hry a ofenzíve. Majú veľmi dobré držanie lopty, kvalitných, konštruktívnych obrancov a z toho sú nebezpeční aj vpredu. Majú bežne cez šesťdesiat percent držania lopty, úspešnosť prihrávok je 85 percent, to sú obrovské čísla. Na to sme pripravení a budeme sa snažiť to eliminovať. Na druhej strane, my budeme chcieť využiť našu prechodovú fázu.“

Do zostavy sa bude môcť vrátiť stopér Twardzik, ktorý v Rumunsku stál pre karty. Veľmi dobre ho nahradil Anthony. „Je pravda, že Anthony aj Twardzik sú kvalitní stopéri a obaja by si zaslúžili hrať. Momentálne musím povedať, že najlepší z nich je Sebi Kóša, ktorý má miesto isté a k nemu vyberieme druhého hráča,“ povedal možno prekvapivo Gašparík, ktorý má v strede obrany solídnu kvalitu.

Tentoraz sa však bude musieť zaobísť bez Jakuba Griča, ktorý v odvete so Sepsi videl červenú kartu. „Jeho bojovnosť nám bude chýbať, no hráme doma a potrebujeme byť aj konštruktívni, no aj s týmto si poradíme. Ostatní sú pripravení.

Ako je známe, UEFA potrestala Spartak pokutou a zavretím štadióna na tento zápas. Výnimku majú len deti do 14 rokov. Bude to prvýkrát, čo nás budú povzbudzovať iba deti. Sám som zvedavý, či sa aj nejako pripravili a či budú mať nejaké pokriky. My sa sústredíme na zápas a je pekné, že tribúny nebudú úplne prázdne,“ myslí si Ján Vlasko. Podľa odhadov by mohlo prísť na zápas niekoľko stovák mladých fanúšikov. (pokračovanie nižšie)

Výprava Maccabi Tel Aviv prišla na Slovensko dnes a neskrývali svoje sebavedomie. Sú si vedomí svojej pozície a dvojzápas by chceli víťazstvom rozhodnúť už v Trnave. „V každom futbalovom zápase ide o víťazstvo. Rešpektujeme silu súpera, ale budeme sa v duchu našej filozofie snažiť dať zo seba to najlepšie a bojovať o víťazstvo,“ povedal tréner Patrick van Leeuwen. 

„Analyzovali sme zápasy Trnavy na videu a myslím, že je to dobrý tím. Rýchli hráči v ofenzíve, veľmi aktívni záložníci a silná obrana. Dokázali postúpiť cez dve kolá, navyše naposledy na penalty, kde ukázali charakter. Bude to ťažký zápas, ale dúfam, že budeme nakoniec úspešnejší, hoci futbale nikdy neviete.“


Myslím si že veľa gólov neuvidíme, Izraelčania si to budú chcieť vonku postrážiť pred odvetou, ako tomu urobili aj v prvom zápase, kde hrali vonku 0:0. Spartak to v zadu nemá až také zlé, vracia sa Twardzik na stopéra. Hostia patria k mužstvám čo málo inkasujú. Uvidíme ako sa Spartak popasuje s únavou. Ale kurz na under je nízky, tak skúsim stávku na 1.polčas. Hostia sú neni ešte úplne rozohraní, myslím si že by sme mohli vidieť opatrnejší prvý polčas s remízou. Veľa šťastia.

NÁŠ TIP: 1. polčas – remíza
KURZ: 2,06 (Tipsport)
Vklad: 1/3

Autor: slovenskaliga.sk, Zdroj: fcspartaktrnava.com, ifortuna,sk, Foto: fcspartak/FB


Zdielaj