Futbal: Stane sa dnes Slovan Bratislava majstrom? (preview)

Dnes sa stretnú prvé dve mužstvá našej ligy, Slovan Bratislava si dnes môže zaistiť prvenstvo v lige. To isté mohli spraviť aj minulý týždeň v Trnave, ale nestalo sa tak. Uvidíme či zvládnu tento tlak dnes na svojom štadióne a budú sa tešiť zo zisku majstra tretí krát v rade.

Súboj prvého s druhým, rozdiel sedem bodov, tri kolá do konca súťaže. Belasí môžu v nedeľňajšom šlágri s Dunajskou Stredou urobiť rozhodujúci krok a získať majstrovský titul. Úvodný výkop je o 18:00 v priamom prenose na RTVS.

Stretáva sa prvý s druhým, Slovan a Dunajskú Stredu delí 7 bodov. Matematika tri kolá pred koncom súťaže hovorí jasne – majstrovskú definitívu nám zaručí akýkoľvek bodový zisk. Belasí majú najlepšiu ofenzívu (72 gólov) aj najpevnejšiu defenzívu (26 inkasovaných) v súťaži. DAC nastrieľal druhý najväčší počet gólov spolu so Žilinou (po 62) a má tretiu najlepšiu obranu (37 inkasovaných gólov).

„Máme ďalšiu veľkú šancu získať majstrovský titul. Všetci vieme, čo je v hre. Čaká nás veľmi dôležitý zápas. Pre mňa je dôležité, aby sme k nemu pristúpili ako silný tím, ktorý je na ihrisku myšlienkovo i herne intenzívne prepojený,“ hovorí tréner Darko Milanič. Belasým podľa matematiky stačí aj bod, tréner však odmieta kalkulácie. „Naše nastavenie je jasné. Pôjdeme po víťazstve, pristúpime k tomu bez akýchkoľvek kalkulácií.”

Dunajská Streda pod vedením nového trénera Antala Németha zatiaľ len víťazí. Celkovo vyhrala trikrát v rade (2:0 nad Trenčínom, 1:0 v Zlatých Moravciach a naposledy 2:1 nad Žilinou) a ťahá šnúru piatich duelov bez prehry. „Dunajská Streda je veľmi dobrá na lopte, to platí pre celú sezónu. V každom momente dokážu byť nebezpeční. Odohrali sme s nimi tri dobré zápasy. Na ich základe vieme, že proti nim nemôžeme byť pasívni. Chcem, aby sme hrali aktívne, odvážne, boli pripravení navzájom sa podporiť a plniť úlohy v čase, keď budeme mimo držania lopty. Nemôžeme brániť nízko či pasívne, naopak, v každej časti ihriska sa chceme prezentovať agresívne. Dôležité je, aby sme všetci cítili rovnakú myšlienku a držali sa nášho plánu. Dáme si pozor na súperove silné charakteristiky, ale malo by to byť najmä o nás o našom výkone,“ vyhlásil Darko Milanič.

Belasí naopak nemajú za sebou ideálne obdobie. Súboj prvého s druhým je dobrou výzvou. „Tešíme sa na túto výzvu a prijímame ju. Chceme zahodiť zlé momenty za hlavu a v priamom súboji ukázať, že sme stále silní a dobrí.“

Darko Milanič objasnil zdravotný stav mužstva. V pohári s Banskou Bystricou chýbali Aleksandar Čavrič, Dávid Holman či Vasil Božikov, ktorému po derby museli zašiť tržnú ranu na tvári. „Čo sa týka Vasila, tak tam ešte stále definitívne nevieme, či bude k dispozícii. Vasil bol s nami v tréningovom procese, ale nie vo všetkých častiach tréningu. Ďalší hráči by mali byť v poriadku. Aleksandar Čavrič aj Dávid Holman normálne trénovali. Po trestoch za karty sú znovu k dispozícii Joeri de Kamps a Ibrahim Rabiu, naopak, pre päť žltých kariet nám bude chýbať Nono Villar,“ uzavrel tréner belasých. Doplníme, že dnes by mal prvýkrát po zranení na časť zápasu belasej U21 nastúpiť Filip Lichý, ktorý sa vracia po zranení. 

ŠK SLOVAN BRATISLAVA

Štvrtýkrát v aktuálnej sezóne si skrížia zbrane Slovan a DAC. Práve tieto dva tímy mali od úvodu sezóny „výhradné právo“ na pozíciu lídra tabuľky a s výnimkou 3. a 4. kola sa až doteraz delili o prvé dve priečky (po spomenutých 2 hracích dňoch sa medzi prvý DAC a tretí Slovan vkliesnila Trnava).

Prvé tri vzájomné súboje priniesli dve remízy v MOL Aréne (1:1 a 2:2) a víťazstvo Slovana 3:1 na Tehelnom poli. Pred týždňom sme išli do súboja proti Žiline s tým, že na štvrtý pokus ju chceme v sezóne konečne poraziť. A podarilo sa. Rovnaký cieľ má mužstvo aj pred zajtrajším derby. Aj kvôli tomu, že Slovanu stačí remíza na potvrdenie zisku majstrovského titulu.

Belasí v posledných štyroch kolách získali len 4 body. Po remíze v MOL Aréne nasledovala prehra doma s Trnavou, víťazstvo v Žiline a pred týždňom trojgólová porážka na ihrisku Spartaka. A hoci počas tohto obdobia zvládli semifinálový dvojzápas lídrov prvej a druhej ligy s Banskou Bystricou (doma 3:0, vonku 3:1), po trnavskej facke vedenie začalo rokovať o príchode Vladimíra Weissa na trénerský post. Zmena sa však napokon (zatiaľ?) neudiala a zajtra povedie mužstvo slovinský kouč Darko Milanić, ktorý mužstvo prevzal vlani v septembri.

„Každý klub má svoje problémy, ale my sa v prvom rade pozeráme na seba a na svoje výkony. Posledné tri zápasy sme vyhrali, sme na dobrej vlne a v dobrej forme, čo chceme zajtra ukázať. Vieme, že nás čaká náročný zápas. Slovan sme ešte v sezóne nezdolali, ale motiváciu máme veľkú aj bez toho. Proti belasým sú to vždy veľké zápasy, takže sa tešíme a verím, že sme dobre pripravení. Chceli by sme uspieť,“ vyhlásil kapitán mužstva Dominik Kružliak, ktorého zajtra čaká 67. súťažný duel v našich farbách, 53. v rámci Fortuna ligy.

DAC DUNAJSKÁ STREDA

zdroj: dac1904.sk, skslovan.com; foto: skslovan.com

Zdielaj