Maďarská vláda podporí KFC Komárno dotáciou 6 miliónov eur

V tábore nováčika z Komárna nastala situácia, ktorá poriadne skomplikovala štart mužstva v súťaži. Vo štvrtok v dopoludňajších hodinách zo zdravotných dôvodov odstúpil zo svojej manažérskej pozície v KFC Komárno Ladislav Strasser. V jeho osobe stratil klub svojho najväčšieho sponzora a zároveň s manažérom odišlo z kádra aj niekoľko kvalitných hráčov – Obert (Nové Zámky), Rožník a Štrbák (Šamorín), Haša (Skalica), Čtvrtníček (?), pričom Faragó (Dorog) a Szabó (Zalaegerszeg) opustili káder už skôr. Väčšina týchto hráčov by dozaista patrila do základnej jedenástky druholigového nováčika.

Ostatní členovia vedenia klubu sa však zomkli a okamžite sa chopili práce. Podnikli nevyhnutné kroky k tomu, aby štart Komárňanov v druhej lige nebol ohrozený. Časť hráčov v kádri zostala. Vedenie klubu sa snažilo zvolať hráčov, ktorí ešte zostali v kádri a tých, ktorí hosťovali v iných kluboch, v nižších súťažiach. Podľa možností sa obzerá aj po posilách. Na piatkovom tréningu sa trénerovi Zelenskému hlásila dvadsiatka hráčov, ktorú si pozrel v modelovanom zápase, pretože niektorých hráčov videl prvýkrát v živote.

K danej situácii sa pre MY noviny vyjadril aj šéf klubu. „Do druhej ligy v každom prípade nastúpime. Mesto Komárno i región chceme dôstojne reprezentovať v súťaži, ktorú sme si vybojovali po dlhých štyridsiatich rokoch. Nehovoriac o postihoch, ktoré by mohli mať fatálne dôsledky pre komárňanský futbal ako taký v prípade nenastúpenia. Už rokujeme so skupinou potencionálnych sponzorov, ktorí by nás vedeli podporiť,“ vyjadril sa prezident KFC Juraj Baráth.

Dotácia z Maďarska
Maďarská vláda vyčlenila 3 miliardy forintov, čo je asi 10 miliónov eur, na podporu futbalových klubov a to nielen v Maďarsku, ale aj za jeho hranicami. Zaujímavé je to, že viac ako polovicu z tejto sumy, presne 5,9 milióna eur, posielajú do Komárna prostredníctvom Maďarského futbalového zväzu. Ako prvé o tom informovalo periodikum Magyar Nemzet. Predstavitelia Komárna majú zatiaľ informácie len z médií, žiadne podrobnosti zatiaľ maďarská vláda nezverejnila. Klub len pred troma mesiacmi požiadal tamojšiu vládu o dotáciu v rámci avizovanej cezhraničnej výpomoci. Pred troma týždňami mesto navštívila zástupkyňa maďarskej vlády. Podmienkou na výpomoc bolo, aby futbalový klub pôsobil v celoštátnej súťaži.

“Môžeme sa len tešiť, je to niečo úžasné. Je tu čo robiť, hlavná tribúna bola skolaudovaná v roku 1996, ovál okolo ihriska bol daný do užívania v roku 1961, odvtedy sa tu nič podstatné neudialo. Zástupkyňu maďarskej vlády som previedol po futbalovom štadióne i ďalších našich strediskách. No to, že odpoveď príde tak skoro som vôbec nečakal. U nás to všetko trvá trochu dlhšie,” povedal pre TV JOJ riaditeľ mestského podniku Comorra Servis Tomáš Nagy. V 35-tisícovom meste dobre vedia, na čo by poskytnutú dotáciu využili. Komárňanský štadión potrebuje vyhrievaný trávnik, tréningové ihrisko s umelou trávou, rekonštrukciu hlavnej tribúny a jej vnútorných priestorov, ako i postavenie novej tribúny. “Komárno konečne niečo bude mať, tešíme sa. Máme tu vyše 200 detí, dospelí budú hrať druhú najvyššiu súťaž,” neskrýva radosť predseda KFC Komárno Juraj Baráth a na záver dodal: “Keď naši nemajú, čo máme robiť? My sme žiadali aj tu, na papieri nám bolo prisľúbené. Do dnešného dňa sme nič nedostali. Len počúvame, že ešte musia prísť peniaze, ešte sa musia urobiť projekty, ešte musíme všetko…”

autor: mynitra.sme.sk, profutbal.sk
foto: Roman Guliš

Zdielaj