Róbert Jež: Bolo by pekné napodobniť Sereď

So športovým riaditeľom FK Pohronie Róbertom Ježom o návrate do Fortuna ligy v novej pozícii. Kým mužstvo FK Pohronie zažije v novej sezóne premiéru medzi slovensko elitou, pre športového riaditeľa klubu zo Žiaru nad Hronom Róberta Ježa (37) nebude účasť vo Fortuna lige novinkou.

Bývalý vynikajúci stredopoliar si urobil renomé v Nitre, Žiline či Trnave, no v Žiari už bude zastávať pozíciu športového riaditeľa. Bude to jeho premiéra na funkcionárskej stoličke. „Celý deň mi teraz vyzváňa telefón,“ priznal v našom rozhovore 9-násobný reprezentant Slovenska, ktorý v najcennejšom drese strelil tri góly.

Ako si zatiaľ užívate novú pozíciu?
Užívam si ju prácou. Mám toho naozaj veľa, celý deň mám telefón pri uchu. Našou úlohou je teraz poskladať kvalitný tím. Chýbajú nám ešte dvaja-traja hráči na to, aby sme boli spokojní s kádrom. Funkcia športového riaditeľa je pre mňa nová, keďže doteraz som ju nezastával. Som rád, že takáto ponuka prišla. Človek sa učí celý život a ja sa teraz môžem učiť v Pohroní.

Pohronie je nováčik Fortuna ligy. Ako sa skladá káder na nový ročník?
S niektorými hráčmi sme sa rozlúčili hneď na začiatku prípravy, niektorí sú zase v kádri noví. Gro tímu budú tvoriť chalani, ktorí si Fortuna ligu vybojovali v minulej sezóne.

Uvítali by ste aj dlhšiu letnú prípravu vzhľadom na úlohy, ktoré aktuálne musíte riešiť?
Ani nie. Chlapci si oddýchli. Príprava trvá zhruba päť týždňov. Je to akurát. Zložitejšie je to len v tom, že sa ešte snažíme narýchlo zohnať hráčov, ktorí nebudú mať veľký priestor na to, aby sa zžili s novým mužstvom.

Cítiť v Žiari eufóriu?
Zatiaľ to zvlášť nepociťujem. Do mesta príliš nechodím. Dochádzam z Nitry a väčšinu času trávim na štadióne a tréningoch s mužstvom. Ľudia, ktorí v klube pracujú a žijú v Žiari, mi však povedali, že eufória v meste je. Myslím si, že prvý zápas so Slovanom Bratislava bude vypredaný.

Žiar už deklaroval, že bude vylepšovať súčasný štadión. Zažíva šport v meste v tomto období priaznivé časy?
Vyzerá to tak, že áno. Mesto vyčlenilo finančné prostriedky na kamerový systém a turnikety, ktoré sú nutnou podmienkou na účinkovanie vo Fortuna lige. Myslím si, že primátor v Žiari je veľký fanúšik športu. Nový futbalový štadión stojí a stavia sa aj hokejový štadión. Klub má naozaj veľkú podporu mesta.

Aký pocit máte z kabíny? Cítite už v mužstve napätie?
Niektorí chlapci zažijú po prvý raz atmosféru zápasov najvyššej súťaže. Napätie tam určite je. Myslím si, že väčšie bude týždeň pred prvým ostrým zápasom. Zatiaľ sa chlapci svedomito pripravujú. Makajú na tréningoch a pracujú zodpovedne podľa pokynov trénerov.

Ako vyzerá vaše mužstvo po futbalovej stránke?
Hoci sme káder doplnili o troch-štyroch hráčov, cítiť, že chlapci sú pohromade dlhší čas. Prvý zápas nám vyšiel herne aj výsledkovo, Podbrezovú sme zdolali 5:2. Druhé prípravné stretnutie sme odohrali po náročnom týždni, tréneri naordinovali pomerne veľa behania a na chlapcoch bolo trochu vidieť únavu. S Dubnicou prehrali 0:1. V príprave je to však normálne a nerobíme z tohto výsledku žiadnu vedu. Ideme ďalej.

Minulosezónny nováčik zo Serede si napokon zahral v skupine o titul. Chceli by ste napodobniť tento príbeh?
O konkrétnych cieľoch sme sa zatiaľ nebavili. Samozrejme, nechceli by sme vo Fortuna lige stráviť jedinú sezónu. Našou základnou ambíciou bude určite udržať sa medzi elitou. Ťažko dnes povedať, ako to bude z našej strany vyzerať. Určite by však bolo veľmi pekné, keby sme napodobnili Sereď.

Keď vidíte, ako sa Žiar pripravuje na premiérovú účasť medzi v najvyššej súťaži, neláka vás obuť si kopačky?
Tak to teda nie (smiech). Tri roky nehrám profesionálny futbal, kondične by som to už nezvládol. Samozrejme, chcem byť blízko kabíny. Pravidelne navštevujem tréningy a možno si kopačky obujem v rámci nich, keby nám nesedeli počty a tréner by ma pustil do tímu.

Pohronie sa teda nebude opierať o vaše skúsenosti. Kto by mohol byť podľa vás lídrom kolektívu?
Myslím si, že hráči, ktorí boli oporami v druhej lige, budú patriť medzi dôležitých členov tímu aj v najvyššej súťaži. Spomenul by som brankára Jenča, ktorý odchytal prakticky celú sezónu. Oporou bude určite kapitán Lukáš Pellegrini, skúsenosti má Lukáš Tesák. Táto trojica už má niečo odkopané a očakávam, že bude patriť k vodcom na ihrisku.

K futbalu v Žiari sa hrdo hlásia známi rodáci z tohto mesta – Milan Škriniar a Adam Nemec. Predstavujú tieto mená pre chlapcov inšpiráciu?
Mali by to tak cítiť najmä mladší hráči, ktorí majú kariéru pred sebou. Adam s nami aj trénoval. Pripravuje sa s nami pravidelne, jeho otec je trénerom nášho tímu, takže v lete nás jeho prítomnosť vždy poteší. Chlapci sa môžu v tréningoch od neho veľa naučiť, keďže má skúseností na rozdávanie. Pôsobí v zahraničí, hrával v reprezentácii. Príbehy Adama a Milana by mali byť pre chlapcov motiváciou, aby dosiahli niečo podobné.

zdroj: fortunaliga.sk, foto: fkpohronie.sk

Zdielaj