Zlaté Moravce: Ciele si budeme dávať postupne (rozhovor)

Tréner Karol Praženica na jar úspešne vyriešil záchranársky rébus a teraz prvýkrát vstupuje s mužstvom od začiatku do novej sezóny. Zhovárali sme sa v piatok.

Ak zrátame letnú a zimnú prípravu aj ligovú jar, ViOn s vami na lavičke prehral iba 6 z 30 zápasov! Čím to je?
Treba rozlíšiť dve veci. Príprava je trochu o niečom inom, nehráte s ligovými mužstvami, ale aj to sú súperi, ktorí sa snažia hrať čo najlepšie. Hlavné merítko sú ligové zápasy, od nich sa najviac odvíja hodnotenie. Pre sebavedomie a pohodu v mužstve sú dôležité aj prípravné zápasy, hoci hráte aj proti tímom z 2. či 3. ligy. Treba sa naučiť vyhrávať aj takéto zápasy, pretože prídu aj pohárové duely proti podobným súperom. Čím to je, že nebolo veľa prehier? Hráči, ktorí sú tu, resp. tu boli, snažia sa plniť veci, ktoré ako tréneri určíme a na ktorých v týždni pracujeme. Zatiaľ to prinášalo ovocie, ale všetko sa ukáže zasa v ďalšom ročníku. Čo bolo, treba hodiť za hlavu, splnili sme cieľ, ale ideme do ďalšieho ročníka s tým, aby sme podobné záchranárske situácie nezažívali.

Vaši hráči si chvália, že z nich žmýkate maximum. Kde teda trčí to maximum?
To nám ukážu až ligové zápasy. Keď sa darí, tak sa veci hodnotia pozitívnejšie a všetko vyzerá krajšie. Vtedy je aj ľahšie hráčov motivovať, to sú spojené nádoby. My sa budeme snažiť od začiatku hrať čo najlepšie a získavať čo najviac bodov. Snažíme sa hráčom vštepiť víťaznú mentalitu. Gro tímu zostalo, aj keď sa udialo pár odchodov. Ale myslím si, tí, ktorí zostali, majú dostatočnú silu na to, aby potiahli nových, ktorí prídu, a nasmerovali ich takým smerom, aby sme boli úspešní.

Tím do sezóny 2019/20 staviate na poslednú chvíľu. Veľa okienok v kádri nebolo ešte týždeň pred prvým majstrákom jasných. Vnímate to ako anomáliu?
Určite som si predstavoval, že budeme v tomto čase ďalej, čo sa týka istých mien v kádri. Ale väčšina hráčov, ktorí pripadajú do úvahy, tu už nejaký čas trénujú, odohrali zápasy a je dosť veľká pravdepodobnosť, že s viacerými sa dohodneme a budú u nás pôsobiť. Je to asi údel nášho klubu, takto sa to skladá, nie je to ľahké. Našimi podmienkami nevieme konkurovať finančne silnejším klubom. Väčšina hráčov čaká, myslia si, že príde lepšia ponuka. K nám prichádzajú hráči aj na báze určitých vzťahov. ViOn má úplne inú prestupovú politiku ako Slovan či Žilina. Musíme to akceptovať, potom máme menej času, aby sme hráčov dostali do našej filozofie, ale nie je to neriešiteľné a dúfam, že sa nám to podarí.

Už viete, kto bude v bráne?
V piatok sa klub dohodol na spolupráci s Braňom Pindrochom. Finalizujeme ešte príchod druhého brankára.

Nebude prekážať, že z víťaznej jedenástky odišli Chovan, Kwin, Ľupták a Dočekal?
To uvidíme. Urobili sme maximum pre to, aby sme vybrali vhodné typy hráčov v rámci našich možností. Či sa to podarí, to ukáže súťaž. Dúfame, že hráči, ktorí prídu, budú adekvátne náhrady za tie odchody.

Z posíl sa zatiaľ dobre javí šikovný Martin Kovaľ, je s vami od prvého tréningu letnej prípravy. Rátate s ním do základu?
Tam je to dosť otvorené. Je to mladý hráč, ktorý zbiera skúsenosti. Vyšiel zo žilinskej akadémie, minulý rok hosťoval v druhej lige. Ten prechod nebude jednoduchý, ale to je údel mladých hráčov. Treba pripomenúť, že stále čakáme na príchod Šveca. Dohoda pri jeho prestupe bola jasná, ale zatiaľ k nám nedorazil, takže dúfame, že príde čím skôr. Nech je v ofenzíve ešte väčšia konkurencia. Máme tam hráčov, ktorí majú chuť, snahu ukázať sa a to je prvý predpoklad, aby sme boli nebezpeční dopredu.

Najlepšou jarou v klubovej histórii ste si na seba uviazali ohromný bič. Tím ste tlačili za 10. miestom, teraz je veľkým snom šiesta priečka, však?
Ťažko povedať. Káder ešte nie je celkom vyskladaný. Samozrejme, ideme postupnými cieľmi. Chceli by sme sa vyhnúť takým problémom, aké sme mali minulý rok. Začneme od toho. Budeme si postupne dávať ciele podľa toho, ako sa nám bude dariť, ako bude fungovať hráčsky káder. Aj podľa toho, ako sa nám podarí trafiť zostavu, pretože tá sa bude určite vyvíjať.

Kapitánom je naďalej Tomáš Ďubek?
K tomu si určite ešte pred začiatkom súťaže sadneme, určite aj mužstvo bude mať čo povedať, ale myslím si, že sa osvedčil v jarnej časti ako vodca. Ja nebudem mať určite nič proti tomu, aby pokračoval ako kapitán.

zdroj: Martin Kilian (mynitra.sme.sk), foto: Jozef Bede j


Zdielaj
DOXXbet bezrizikova stavka 20 eur